let’s make something together

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

Find us

PO Box 16122 Collins Street West
Victoria 8007 Australia

Email us

info@domain.com
example@domain.com

Phone support

Phone: + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

Błąd 404 – czym jest strona błędu 404 i skąd się bierze?

  • Przez Karolina Onetrend
  • 24 stycznia, 2022
  • 1282 Odsłon

Korzystasz z wyszukiwarki Google, by znaleźć interesujące Cię informacje. Po wpisaniu odpowiednich fraz w polu „szukaj” Twoim oczom ukazuje się lista stron najlepiej odpowiadających na Twoje zapytanie. Analizujesz wyświetlone adresy, w końcu klikasz jeden z linków i… BŁĄD 404. Strona się nie wyświetla, więc wracasz do wyszukiwarki. Czy słusznie?

Wbrew pozorom, do takich sytuacji dochodzi bardzo często. W internecie wiele rzeczy się psuje bądź ulega drobnym usterkom. Dochodzi do nich z winy serwera, słabego połączenia, właściciela strony www bądź użytkownika. Bardzo często można sobie łatwo z nimi poradzić, nie rezygnując wcale z korzystania z poszukiwanych treści. Tak samo jest w tym przypadku.

Z tego tekstu dowiesz się:

  •       czego dotyczy błąd 404,
  •       co go wywołuje,
  •       jak naprawić błąd 404,
  •       czy tego typu problemy techniczne wpływają na skuteczność pozycjonowania,
  •       w jaki sposób utrzymać użytkowników, którzy spotkali się z błędem na Twojej stronie.

Błąd 404/Error 404 – co oznacza?

Na ekranie jest on wyświetlany w różny sposób. Najczęściej pojawiają się napisy typu „Error 404”, „404 not found” lub „404 podana strona nie istnieje”. Bez względu na zapis, zawsze chodzi o to samo, czyli o kod statusu HTTP stanowiący odpowiedź serwera, który nie jest w stanie znaleźć zasobu (pliku) pozwalającego na prawidłowe wyświetlanie strony.

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być kilka. Zazwyczaj jednak serwer stwierdza, że wskazana przez nas witryna nie istnieje lub jest uszkodzona. Warto w tym miejscu podkreślić, że błąd 404 dotyczy nieprawidłowości, do których doszło po stronie klienta, czyli przeglądarki internetowej lub urządzenia (np. komputera) – wskazuje na to cyfra „4” na początku.

Do nieco innego błędu odwołuje się natomiast komunikat „server not found” – w tym przypadku nie dochodzi nawet do połączenia z serwerem.

Co powoduje wyświetlanie błędu 404?

Zdążyliśmy już wspomnieć, że źródła problemu należy szukać u klienta. I faktycznie, czasem zdarza się, że przeglądarka ulega krótkotrwałej awarii. To samo tyczy się może urządzenia, z którego korzystasz. Do wyświetlania komunikatu error 404 doprowadzi również źle wpisany adres URL lub literówka w linku.

W niektórych sytuacjach problem stanowi jednak sama strona internetowa, a mówiąc dokładniej, osoba, która nią zarządza. Serwer nie odnajdzie podstrony, jeśli zostanie ona usunięta lub gdy zmieni się prowadzący do niej adres. Błąd 404 powodować mogą także trwające prace techniczne oraz modyfikacje struktury strony. Czy takie sytuacje mają wpływ na skuteczność pozycjonowania? Do tej kwestii przejdziemy za chwilę.

Błąd 404 – jak go naprawić?

Najpierw warto przedstawić sprawdzone metody na to, jak Ty (jako użytkownik internetu) możesz poradzić sobie z omawianym błędem. Jak się bowiem okazuje, rozwiązanie czasem jest banalnie wręcz proste.

  • Odświeżenie strony – najszybsze i najłatwiejsze rozwiązanie, które okaże się skuteczne w przypadku krótkotrwałych problemów technicznych. Jak odświeżyć stronę internetową? Przez przycisk w przeglądarce (oznaczony jest symbolem strzałki bądź strzałek, znajdujących się zaraz obok paska adresu) lub klawisz F5, dostępny na klawiaturze.
  • Analiza adresu URL – jak już wspomnieliśmy, problemem może być literówka lub źle wpisany adres strony. Upewnij się więc, czy jest prawidłowy. Możesz również spróbować przejść do innej podstrony lub na stronę główną. Jeśli w każdym przypadku wyskakuje błąd 404, najprawdopodobniej wina stoi po stronie witryny.
  • Czyszczenie ciasteczek – mowa tu o pamięci podręcznej, w której znajdują się tak zwane pliki cookie i informacje pobierane ze strony (np. dotyczące ustawień użytkownika). Jak wyczyścić ciasteczka? W opcjach przeglądarki. Pamiętaj o wskazaniu adresu interesującej Cię strony.

W niektórych sytuacjach za nieprawidłowe działanie przeglądarki internetowej odpowiadają… wirusy. Jeśli więc żaden z powyższych sposobów nie rozwiązał problemu, spróbuj przeskanować komputer z użyciem programu antywirusowego.

Czy error 404 wpływ na pozycjonowanie strony internetowej?

Zajęliśmy się sprawą od strony użytkowników, teraz warto skupić się na właścicielach niedziałających witryn. Jak się bowiem okazuje, częste awarie mogą mieć dość poważne konsekwencje. Jakie dokładnie?

Choć błąd 404 nie wpływa bezpośrednio na pozycje strony w wyszukiwarce Google, może robić to w sposób pośredni. Decydujące jest tu bowiem zachowanie użytkowników strony, które znacząco wpływa na jej ranking. Algorytmy cały czas analizują, co robią Internauci i jak długo korzystają z zasobów witryny. W przypadku pojawienia się błędu 404, większość z nich stronę opuści, nabijając tak zwany współczynnik odrzuceń.

Jeśli stanie się on zbyt wysoki, spowoduje obniżenie rankingu. Efekt? Strona będzie niżej wyświetlana w wynikach Google. W skrajnych wypadkach (czyt. nagminnych awarii wielu podstron) może ona nawet zostać usunięta z indeksu. Taką sytuację jest już bardzo trudno odwrócić, dlatego warto robić wszystko, aby do niej nie doszło.

Błąd 404 – jak naprawić? Co może zrobić właściciel strony?

Najlepszą reakcją na wszelkie problemy związane z nieprawidłowym działaniem witryny jest szybka identyfikacja błędu, a następnie jego naprawienie. W przypadku tej pierwszej czynności pomocne okaże się narzędzie Google Search Console. Przy jego użyciu możliwe jest sprawdzenie, czy konkretne podstrony generują błędy 404. Informacja ta będzie widoczna w zakładce Stan w sekcji Indeks. Tego typu informacje zdobyć można równie poprzez analizę logów serwera, na którym znajduje się strona.

Gdy stanie się jasne, że error 404 rzeczywiście występuje, trzeba przejść do jego naprawy. Oczywiście metody w tym przypadku są zależne od źródła problemu. Czasem wystarczy naprawić uszkodzony link, w innym przypadku konieczne będzie przekierowanie podstron generujących błąd na inne, sprawne. Jeśli natomiast dana podstrona nie działa i nie jest już potrzebna, dobrze jest usunąć ją z mapy strony, tak aby algorytmy Google przestały ją zauważać. Pozbyć należy się ponadto linków prowadzących do takich podstron.

Strona z komunikatem o błędzie 404 – czy można ją zmienić?

Trudno oczekiwać, by strona internetowa działała zawsze, bez żadnych, nawet najkrótszych, awarii. Często dochodzi do nich z bardzo błahych powodów (np. literówki w adresie URL), czasem nawet wina stoi nie po stronie samej strony, a użytkownika internetu. Fakt, iż przed błędem 404 trudno uciec, można jednak wykorzystać.

W jaki sposób? Zmieniając stronę z komunikatem o błędzie w taki sposób, aby choć na chwilę utrzymywała odbiorców w obrębie serwisu. Pozwoli na to między innymi przyjemna szata graficzna (najlepiej zgodna z layoutem witryny), jasny opis błędu i sposobów jego rozwiązania oraz linki prowadzące do innych podstron. Do tego warto dodać dane kontaktowe i kilka słów zachęty, tak aby użytkownik wiedział, że błąd 404 to tylko stan przejściowy i że strona niedługo znów będzie w pełni funkcjonalna.

Problemy techniczne mogą okazać się bardzo niekorzystne zarówno dla odbiorców, jak i właścicieli witryny. Warto robić więc wszystko, aby pozbywać się ich jak najszybciej. Każdymi dostępnymi metodami.

FAQ

Czy błąd 404 może pojawić się na wszystkich urządzeniach, także mobilnych?

Tak, nie ma znaczenia, z jakich urządzeń korzystasz podczas przeglądania sieci. Błąd 404 pojawi się zawsze wtedy, gdy serwer nie będzie w stanie w sposób prawidłowy wyświetlić strony internetowej. Z tego powodu jej właściciel powinien błyskawicznie reagować i starać się o jego zlikwidowanie.

Czy błąd 404 może zniknąć samoczynnie?

Wszystko zależy od tego, co go wywołuje. Czasem winna jest zwykła literówka w adresie strony, którą popełnia użytkownik, w innym wypadku problemem okazują się modyfikacje lub prace techniczne przeprowadzane w witrynie. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy to błąd 404 wywoływany jest przez zepsuty link lub nieaktywną podstronę. Wtedy odpowiedzialny za jego naprawienie jest właściciel strony www.

4.2/5 - (29 votes)