let’s make something together

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

Find us

PO Box 16122 Collins Street West
Victoria 8007 Australia

Email us

info@domain.com
example@domain.com

Phone support

Phone: + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

Co to jest serwer FTP i gdzie znaleźć dostępy?

 • Przez Karolina Onetrend
 • 30 grudnia, 2021
 • 825 Odsłon

Optymalizacja strony internetowej pod wyszukiwarkę Google wymaga wprowadzenia zmian nie tylko w treści, ale również w jej strukturze i wyglądzie. Do tego z kolei potrzebne są dostępy do serwera FTP, na którym działa witryna.

Z tego tekstu dowiesz się:

 •       co oznacza skrót FTP,
 •       co to jest serwer i do czego jest potrzebny,
 •       jak dostać się do serwera FTP,
 •       dlaczego agencja kreatywna potrzebuje dostępu do serwera FTP,
 •       na czym polega optymalizacja strony www.

Co to jest serwer FTP? Co oznacza ten skrót?

Zacznijmy od początku, czyli istotnych kwestii technicznych. Spokojnie, wcale nie będzie ich tak dużo. Potrzebne nam są one do wyjaśnienia, z czym mamy do czynienia. Skrót FTP oznacza File Transfer Protocol. A po polsku? Jest to protokół umożliwiający przesyłanie plików – między komputerem a serwerem.

Jeśli zaś chodzi o sam serwer, służy on do magazynowania, udostępniania i konfigurowania plików strony internetowej. Właśnie stąd wzięło się określenie „postawić stronę www na serwerze”. Bez niego nie mogłaby ona funkcjonować. Natomiast bez protokołu FTP (i bez odpowiedniej aplikacji, która z niego korzysta) nie da się zarządzać wspomnianymi plikami strony.

Powyższe informacje stanowią dobrą odpowiedź na pytanie, po co agencji dostęp do serwera. Po to aby umożliwić modyfikację kluczowych danych strony www.

Optymalizacja strony internetowej a serwer FTP

Widoczność witryny w internecie, a także jej pozycja w wynikach Google jest zależna od wielu mniej bądź bardziej istotnych kwestii. Jednym z kluczowych elementów promocyjnych w tym zakresie jest optymalizacja. Polega ona na dostosowaniu strony www do wymagań stawianych przez algorytmy wyszukiwarki. Wszystko po to, aby uzyskała ona wyższy ranking i stała się lepiej widoczna w sieci.

Jak już pewnie się domyślasz, przeprowadzenie skutecznej optymalizacji nie uda się bez modyfikacji plików strony, które znajdują się na wspomnianym serwerze FTP. Zapewniając dostęp do niego agencji kreatywnej, umożliwiasz jej prowadzenie zleconych działań optymalizacyjnych.

Warto w tym miejscu podkreślić, że serwer pozwala na realizację również wielu innych działań, związanych między innymi z wykonaniem kopii zapasowych. Okaże się ona potrzebna w przypadku utraty części plików lub w razie ataku hakerskiego.

Gdzie znaleźć dostęp do serwera FTP?

Skoro wiesz już, czym jest serwer, co się na nim przechowuje i dlaczego jest on tak ważny, możemy w końcu przejść do przekazania dostępów, prawda? Ale zaraz… jak to zrobić!? Spokojnie, już wyjaśniamy.

Żeby nasza agencja mogła zacząć realizować działania optymalizacyjne, potrzebujemy 3 rzeczy – adresu serwera FTP, loginu i hasła. Wszystkie te informacje otrzymujesz zaraz po postawieniu strony internetowej na wykupionym serwerze (najczęściej przesyłane są one za pośrednictwem wiadomości e-mail). Jeśli nie możesz ich znaleźć, zgłoś się do firmy hostingowej, u której wykupiłeś dostęp do serwera.

Bez tych informacji nie uda się przeprowadzić żadnych zmian, dlatego możemy pomóc Ci w ich uzyskaniu. Jeżeli natomiast Twoje strona jeszcze nie istnieje (lub planujesz postawienie nowej, lepszej), również możesz skorzystać z naszej oferty. Zajmujemy się bowiem:

 •       tworzeniem stron www,
 •       pomocą w znalezieniu najlepszego serwera,
 •       optymalizacją pod kątem wymagań stawianych przez wyszukiwarkę Google,
 •       pozycjonowaniem stron www,
 •       działaniami marketingowymi – kampanie video, branding, sesje zdjęciowe etc.

FAQ

Jak wybrać dobry serwer FTP?

Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu usług, wiele zależy od oferty firmy hostingującej, a także parametrów serwera. Powinny być one odpowiednio dostosowane do specyfiki strony (wielkości, zawartości, popularności etc.), a także Twoich potrzeb. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jego pojemność. Dobry serwer FTP powinien wyróżniać się także wygodnym, intuicyjnym panelem sterowania, pozwalającym na stworzenie różnych kont użytkownika, a także na sprawne zarządzanie dostępami.

Czy darmowy serwer FTP to dobry wybór?

To zależy od specyfiki Twojej strony internetowej. Serwery darmowe przeważnie są mocno ograniczone pod względem pojemności, dlatego okażą się dobrym wyborem tylko w przypadku „małych” witryn. Do tego dochodzą ograniczenia dotyczące opcji konfiguracyjnych i dostępnych funkcji. Przed ostatecznym wyborem warto więc dokładnie sprawdzić parametry serwera, a następnie porównać je z potrzebami strony.

Czy CMS (np. WordPress) zapewnia dostęp do serwera?

Wiele zależy od tego, w jaki sposób system zarządzania treścią (CMS) zostanie zainstalowany. Zazwyczaj może to odbyć się automatycznie, przez FTP, a także bezpośrednio na serwerze. Wybór hostingu ma ogromny wpływ na to, jakie będą Twoje możliwości konfiguracyjne.

Co to jest klient do serwera FTP?

Jest to specjalna aplikacja, która umożliwia połączenie komputera z serwerem FTP, na którym znajdują się wykorzystywane przez stronę pliki. Pozwala ona na swobodne pobieranie oraz przesyłanie danych. Pamiętaj, że korzystać możesz z wielu różnych klientów FTP. Dlatego też warto, przed wyborem tego najlepszego, sprawdzić, jakie funkcje obsługuje i czy jego obsługa okaże się dla Ciebie wygodna.

3/5 - (2 votes)