let’s make something together

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

Find us

PO Box 16122 Collins Street West
Victoria 8007 Australia

Email us

info@domain.com
example@domain.com

Phone support

Phone: + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

Który format pliku graficznego jest najlepszy – .png, .jpg a może .gif?

  • Przez Karolina Onetrend
  • 31 stycznia, 2022
  • 13932 Odsłon

Zwracanie uwagi na format zapisu plików graficznych nie wszystkim wydaje się potrzebne. W końcu chyba nie ma znaczenia, jakie zdjęcie ściągnę z internetu, prawda? Jeśli jego jakość jest sprawą drugorzędną, rzeczywiście nie będzie to tak istotne. Zupełnie inaczej do tej spawy powinni jednak podchodzić właściciele stron internetowych.

W ich interesie jest bowiem to, aby wszelkie używane grafiki nie tylko były dobrej jakości, ale również nie obciążały zbytnio serwera i nie sprawiały, że strona zacznie ładować się znacznie dłużej. Wpływ na tak rozumianą optymalizację mają stosowane formaty zdjęć. Z tego względu warto przyjrzeć się im bliżej i ocenić, który można uznać za najlepszy.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • jakie są najpopularniejsze formaty zdjęć używanych na stronach www,
  • jak zapisywana jest grafika rastrowa i wektorowa,
  • kiedy używać formatu JPG, a kiedy PNG,
  • dlaczego rodzaj rozszerzenia pliku graficznego ma tak duże znaczenie.

JPG czy PNG – jaki format zdjęć wybrać?

Już na wstępie należy podkreślić, że ostateczna decyzja jest mocno uzależniona od specyfiki pliku graficznego. A mówiąc dokładniej – od tego, co się na nim znajduje. Na tej podstawie warto porównywać dwa zdecydowanie najpopularniejsze obecnie formaty zdjęć, czyli JPG oraz PNG. W obu przypadkach mamy do czynienia z tak zwaną grafiką rastrową – obrazy zapisywane są w formie pikseli. Zostają one rozłożone na siatce widocznej na ekranie komputera.

  • Format JPG/JPEG – zapisywany kompresją stratną, co oznacza, że po plik po zmniejszeniu traci na jakości. Z tego powodu warto zastanowić się nad intensywnością tego procesu. Złotym środkiem będzie więc równowaga między korzystnym rozmiarem pliku a zadowalającą jakością.

Co jednak ważniejsze, format ten wyróżnia się szerokim zakresem barw, a także płynnymi przejściami tonalnymi. Zalecany jest on przede wszystkim do obrazów naturalnych, czyli zdjęć. Zresztą, większość aparatów cyfrowych jako domyślny format uznaje właśnie JPG. Kolejną istotną informacją jest to, że nie pozwala on zachować przezroczystości obrazu, co może mieć wpływ na wykorzystanie tego typu grafik na stronach internetowych.

  • Format PNG – wyróżnia się kompresją bezstratną, co zapewnia większą swobodę modyfikacji rozmiaru. W odróżnieniu od formatu JPG, obsługuje przezroczystość stopniowaną, dlatego bardzo dobrze nadaje się do zapisywania plików zawierających przezroczyste elementy.

Bardzo dobrze sprawdza się do zapisywania niemal każdego rodzaju obrazu 24-bitowych. Wszystko za sprawą obsługi trybu RGB, skali szarości, koloru indeksowanego oraz bitmapy. Nie zaleca się go jednak do fotografii, ponieważ wyróżnia się znacznie większym rozmiarem od plików JPG.

Kiedy użyć formatu JPG, a kiedy PNG?

Charakterystyka oby rozszerzeń plików pozwala wywnioskować, w przypadku jakich dokładnie grafik sprawdzają się one najlepiej. Warto jednak wiedzę tę zebrać w bardziej czytelnej tabeli, w której wskażemy najczęściej używane pliki.

FORMAT ZASTOSOWANIE
JPG ·        fotografie w dużych rozmiarach i miniaturach,

·        slidery,

·        tła i inne elementy stron internetowych,

·        obrazy wyróżniające się bogatą kolorystyką

PNG ·        ikony,

·        logotypy,

·        obrazy z elementami przezroczystymi,

·        przyciski,

·        infografiki,

·        grafiki z tekstem,

Do czego przyda się format GIF? Czy warto z niego korzystać?

Skoro mamy już za sobą porównanie dwóch najpopularniejszych formatów plików graficznych, przejdźmy do… trzeciego! Jest nim format GIF, również należący do kategorii grafik rastrowych. Znany jest on głównie z tego, że pozwala stworzyć tak zwaną animację poklatkową.

Jak wiadomo, GIF-y są obecnie szalenie popularne, dlatego często wykorzystuje się je w działaniach marketingowych. Jedna animacja może zostać użyta na wiele różnych sposobów – posłuży ona jako komentarz, opis danej sytuacji, a nawet przekaz o czysto reklamowym charakterze.

Trzeba podkreślić, że format GIF jest zapisywany kompresją bezstratną (doskonale nada się więc do obniżania wagi pliku), obsługuje też kolor indeksowany oraz pełną przezroczystość obrazu. Poza wspomnianymi animacjami, można z niego korzystać do zapisywania:

  •       ikon,
  •       logotypów,
  •       przycisków,
  •       obrazów o ograniczonej palecie kolorów.

Najpopularniejsze formaty grafiki wektorowej

Na koniec warto jeszcze powiedzieć kilka słów o dwóch rozszerzeniach z tego drugiego „obozu”. W przypadku grafiki wektorowej obraz zapisywany jest w formie brył geometrycznych dla zdjęć 3D bądź figur geometrycznych dla zdjęć dwuwymiarowych. Jeśli chodzi o strony internetowe, uwagę trzeba zwrócić na dwa następujące formaty plików graficznych:

  • SVG – bardzo często używany w prezentacjach, a także do zapisywania animacji. Obsługuje gradienty i przezroczystość. Format ten nie jest obłożony licencjami, dlatego z powodzeniem można go używać podczas edycji i tworzenia obrazów w darmowych programach. Z tego powodu bardzo często jest stosowany na stronach internetowych.
  • SWF – podobnie jak w przypadku formatu SVG, obsługuje obrazy statyczne i animacje. Używany na stronach internetowych, do obsługi w przeglądarkach wymaga dedykowanej wtyczki. Jest formatem zamkniętym, obrazy w nim zapisane są więc edytowane w programach płatnych.

Wybór odpowiedniego formatu pliku graficznego jest kluczowy nie tylko dla jakości zdjęć, ale też ich wielkości oraz tego, jak dużym obciążeniem będą dla strony. Podczas podejmowania decyzji należy więc wziąć pod uwagę wszystkie wspomniane aspekty. Pomocne okazać się mogą również specjalne programy umożliwiające porównywanie grafik zapisanych w różnych formatach.

FAQ

Czy mogę przekonwertować jeden format zdjęcia na drugi?

Tak, służą temu specjalne programy do edycji plików graficznych. Pamiętaj jednak o tym, że taka operacja może doprowadzić do pogorszenia jakości zdjęcia. W przypadku konwersji GIF-ów przestaną one być animacjami i staną się obrazami statycznymi.

Czy wielkość i rodzaj plików graficznych wpływa na optymalizację strony internetowej?

Tak. Jeśli nie zadbasz o dobór odpowiednich plików, Twoje strona www może zacząć działać znacznie gorzej. Będzie wiązało się to głównie z dłuższym czasem jej ładowania. Taka sytuacja znacząco wpłynie na komfort jej obsługi, a także ocenę wystawianą przez algorytmy Google. Im bowiem lepsza optymalizacja, tym wyższy ranking witryny i większy ruch.

Do czego służy atrybut „alt” przy obrazkach?

Odpowiada on za tak zwany alternatywny opis grafiki, który spełnia dwie funkcje. Dzięki niemu roboty Google wiedzą, co znajduje się na zdjęciu. Jeśli więc opisu zabraknie, algorytmy pliku w ogóle nie zauważą. Z tego względu atrybut „alt” jest szalenie ważny dla SEO i pozycji strony w wyszukiwarce internetowej.

Opis alternatywny pomaga również osobom niewidomym. Używane przez nich programy do „skanowania” zawartości strony potrafią go odczytać, dzięki czemu tacy użytkownicy wiedzą, co się na nim znajduje.

4.4/5 - (32 votes)