Google cały czas analizuje i zapisuje Twoją aktywność w internecie. Niezależnie od tego, czy korzystasz z komputera stacjonarnego, smartfona, czy tabletu, musisz liczyć się z tym, że po każdym uruchomieniu przeglądarki Chrome (i nie tylko!), jesteś pod „obserwacją”. Zebrane dane dostępne są w narzędziu Google moja aktywność – czego dotyczą? Jak je interpretować i czy da się je usunąć? Kwestie te wyjaśniamy w poniższym artykule.
Co to jest Google Activity?
Każde konto Google podlega ciągłej analizie realizowanej przez algorytmy wyszukiwarki. A zwłaszcza wtedy, gdy zostanie ono połączone z pocztą elektroniczną Gmail. Moja aktywność Google to narzędzie, które zbiera i klasyfikuje dane związane z Twoją aktywnością w sieci. Żeby uzyskać do nich dostęp, wystarczy zalogować się na swoje konto Google, a następnie przejść na tę stronę: https://myactivity.google.com.
Warto podkreślić, że zarówno komputery, jak i smartfony wykorzystują ten system do analizowania zachowań użytkowników. To samo zresztą tyczy się wielu innych urządzeń, takich jak tablety, smartwatche, a nawet przenośne konsole do gier napędzane systemem Android.
Co widać na koncie Google?
Gdy już przejdziesz do Mojej aktywności Google, ujrzysz zgrabnie przygotowany interfejs, który zapewnia Ci dostęp do wielu informacji. Jakich dokładnie?
- Aktywność w internecie i aplikacjach Google – znajdziesz tu wszystkie dane zebrane podczas przeglądania stron internetowych, a także obsługi wybranych aplikacji, takich jak chociażby Gmail, Google Play, czy Google TV. Zgodnie z tym, co można przeczytać na stronie narzędzia, zbierane są one po to, aby przyspieszyć wyszukiwanie, odpowiednio spersonalizować całą wyszukiwarkę, jak również w celu wyświetlania rekomendacji. Informacje z Mojej aktywności Google wykorzystywane są też w nawigacji Google Maps.
- Historia lokalizacji – narzędzie zapisuje miejsca, które odwiedzasz, a także pokonane przez Ciebie trasy. Dzięki temu możesz z łatwością sprawdzić na przykład swoje podróże – konto Google zapewnia Ci dostęp do szczegółowych danych związanych chociażby z ilością pokonanych kilometrów, czy też preferowanych środków transportu. Oczywiście musisz mieć przy sobie cały czas urządzenie mobilne działające na systemie Android lub Windows. Aktywność w Google zapisywana jest zatem przy pomocy smartfona, tabletu bądź inteligentnego zegarka.
- Historia YouTube – jest to historia aktywności zarówno na stronie YouTube, jak i w aplikacji. W narzędziach Google znajdują się informacje o tym, co oglądasz, jakich filmów szukasz i ile czasu na to poświęcasz. Wykorzystywane są one w celu przygotowywania rekomendacji, a także obsługi niektórych funkcji, jak na przykład zapisywanie miejsca wstrzymania materiału wideo.
Warto nadmienić, że w ustawieniach Mojej aktywności Google masz dostęp do kilku opcji, które pozwalają dostosować proces zbierania danych. Dzięki temu możesz ustalić, jakie aktywności będą brane pod uwagę, jak również włączyć lub wyłączyć opcję analizowania rejestrowanego głosu oraz dźwięku.
Czy konto Google zapisuje historię?
Gromadzenie danych przez przeglądarkę i wyszukiwarkę zawsze wzbudza sporo emocji. I trudno się temu dziwić, w końcu sprawa dotyczy naszej prywatności. Internauci najczęściej pytają o to, czy konto Google zawiera informacje o historii wyszukiwania. Dane te mogą bowiem zostać wykorzystane na szereg sposobów związanych między innymi ze sprzedażą konkretnych produktów i usług.
Jak to zatem wygląda w rzeczywistości? Omawiane narzędzie zapisuje całą aktywność w internecie i aplikacjach Google. Tyczy się to też historii przeglądarki. W narzędziu widoczna jest zatem lista odwiedzanych stron internetowych. Co więcej, możesz sprawdzić także listę wyszukiwań – wystarczy użyć dostępnego interfejsu.
Jak usunąć całą aktywność Google?
Nie da się ukryć, że kwestia analizowania aktywności w usługach Google, przeglądarce i aplikacjach jest kontrowersyjna. Dotykamy tu bowiem sprawy prywatności, a także tego, w jaki sposób duże korporacje mogą skorzystać z zebranych danych.
Oczywiście są też pozytywy. Przy pomocy mojej aktywności Google możesz łatwo znaleźć odwiedzane strony i wyniki, które pojawiały się w wyszukiwarce. Do tego dochodzą spersonalizowane rekomendacje i różne ułatwienia sprawiające, że poruszanie się po aplikacjach Google staje się wygodniejsze. Jest to odczuwalne zwłaszcza w mapach Google, a także na platformie YouTube.
Jeśli jednak powyższe korzyści Cię nie przekonują, w każdej chwili możesz usunąć dane z Twojego konta. W tym celu przejdź na stronę główną narzędzia Google moja aktywność, a następnie zjedź nieco w dół. Pod paskiem „wyszukaj aktywność” znajduje się przycisk „Usuń”.
Po kliknięciu w niego otworzy się okienko, przy pomocy którego możesz usunąć aktywność z danego okresu – ostatniej godziny, ostatniego dnia lub od samego początku. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by ustalić zakres niestandardowy, jak również wybrać aplikacje mobilne, usługi i narzędzia, z których dane mają zostać usunięte.
Konto Google to prawdziwa skarbnica wiedzy, która pozwala wyszukiwarce, a także rozmaitym aplikacjom, dostosowywać swoje działanie pod Ciebie. Dzięki temu otrzymujesz właściwe rekomendacje, jesteś również w stanie szybciej znaleźć interesujące Cię informacje. Wszystko to dzieje się jednak kosztem częściowej utraty prywatności.
Możesz zatem pogodzić się, że Google ma dostęp do danych na Twój temat lub skupić się na regularnym sprawdzaniu swojej aktywności i usuwaniu wybranych (bądź wszystkich) informacji. Oczywiście ogromne znaczenie ma też bezpieczeństwo danych. Zawsze warto brać pod uwagę ewentualne zagrożenie związane z utratą dostęp do swojego konta Google z powodu ataku hakerskiego.