let’s make something together

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

Find us

PO Box 16122 Collins Street West
Victoria 8007 Australia

Email us

info@domain.com
example@domain.com

Phone support

Phone: + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

, ,

Yoast SEO – poznaj jedną z najpopularniejszych wtyczek do optymalizacji WordPressa

 • Przez Marcin Jene
 • 20 marca, 2023
 • 596 Odsłon

WordPress to system zarządzania treścią, który swoją przewagę rynkową zbudował m.in. dzięki dostępności rozlicznych wtyczek. W jego repozytorium znajduje się ponad 60 tys. rozszerzeń. Jedne giną w odmętach pluginów, inne – takie jak Yoast SEO – są wykorzystywane przez tysiące użytkowników na całym świecie. Co sprawia, że wtyczka Yoast SEO cieszy się tak dużym uznaniem? Chcesz poznać odpowiedź? Przeczytaj nasz poradnik Yoast SEO i przekonaj się, dlaczego warto jej używać.

Yoast SEO – czym jest? Co daje?

 Wtyczka Yoast SEO to rozszerzenie, którego instalację i wykorzystanie poleca się niemal w każdym poradniku dotyczącym tworzenia stron internetowych w WordPress. Można ją zaliczyć do kategorii multitool – wielofunkcyjnego narzędzia, które zapewnia ogrom możliwości. Dzięki niej zadbasz o optymalizację swojej strony internetowej pod kątem SEO, dzięki czemu będzie ona mogła osiągać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Za pomocą Yoast SEO możesz również udoskonalić publikowane treści. W efekcie będą one lepiej odpowiadały wymaganiom algorytmów Google, a tym samym zostaną przez nie korzystniej ocenione. Dzięki wskazówkom Yoast SEO Twoja strona www będzie skuteczniej zdobywała ruch. Zwiększy się też jej atrakcyjność w oczach odbiorców.

Yoast SEO jest dostępne w dwóch wersjach: podstawowej i rozszerzonejYoast SEO Premium. Podstawowy wariant jest darmowy. Natomiast za opcję rozszerzoną trzeba zapłacić. Oferuje ona jednak dodatkowe korzyści. Jakie? O tym przeczytasz w dalszej części tekstu.

Najważniejsze funkcjonalności wtyczki Yoast SEO – wersja podstawowa i rozszerzona

 Już w bezpłatnej wersji wtyczka Yoast SEO daje dostęp do wielu funkcji, dzięki którym możesz zoptymalizować swoją stronę www pod kątem wymogów stawianych przez roboty Google. To właśnie one ustalają pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto żyć z nimi w zgodzie. Niezależnie od tego, czy dysponujesz bezpłatnym wariantem wtyczki, czy Yoast SEO Premium, możesz m.in.:

 • stworzyć meta title, meta description i meta keywords,
 • wygenerować sitemap (mapę witryny) ze szczegółową konfiguracją,
 • edytować pliki robots.txt oraz .htaccess,
 • weryfikować czytelność publikowanych treści,
 • wyeliminować zduplikowany content,
 • importować i eksportować ustawienia z innych witryn.

Yoast SEO Premium daje dostęp do dodatkowych funkcjonalności. Pozwala m.in. na poprawę SERP-ów oraz optymalizację treści pod kątem synonimów, powiązanych fraz kluczowych, a nawet standardowych wyrażeń. W ramach płatnej wersji twórcy wtyczki zapewniają również profesjonalne wsparcie i regularne aktualizacje.

Yoast SEO Premium można również zintegrować z popularnymi wtyczkami, takimi jak stopka RSS czy też Robots Meta. Co więcej, wersja płatna jest również pozbawiona głównego mankamentu darmowego wariantu, jakim jest możliwość kierowania reklam wyłącznie na jedno słowo kluczowe.

Wskazówka od One Trend

Czy warto korzystać z Yoast SEO Premium? Na początku budowania strony internetowej w CMS WordPress narzędzia oferowane przez rozszerzoną wersję Yoast SEO nie są niezbędne. Wraz z rozwojem witryny mogą jednak okazać się przydatne, np. podczas planowania kampanii SEO i monitorowania zmian. Co ważne, aby instalacja Yoast SEO Premium nie zwalniała strony www, należy kontrolować aktywne funkcjonalności. Inaczej mogą ją nadmiernie obciążyć.

Yoast SEO poradnik – dlaczego to jedna z fajniejszych wtyczek do WordPressa?

 Wtyczka Yoast SEO często określana jest mianem jednej z najfajniejszych wtyczek do WordPressa. Nie dość, że usprawnia zarządzanie działaniami z zakresu SEO, to jeszcze ułatwia tworzenie treści atrakcyjnych zarówno dla robotów Google, jak i odbiorców. W efekcie pozwala stronie internetowej piąć się w wynikach wyszukiwania i generować wartościowy ruch, co zazwyczaj znajduje odzwierciedlenie w wyższych zyskach.

Użytkownicy cenią wtyczkę Yoast SEO także za to, że:

 • jest darmowa, prosta w instalacji i intuicyjna w obsłudze,
 • oferuje szeroki zakres funkcji dostępnych od zaraz, takich jak m.in. śledzenie słów kluczowych, generowanie mapy witryny czy też ustawienie tytułów (meta title) i opisów (meta description),
 • automatyzuje i optymalizuje część działań z zakresu SEO,
 • współgra z różnymi narzędziami dla webmasterów i specjalistów SEO.

Yoast SEO to przystępna, dobra wtyczka, z której może korzystać zarówno osoba mająca podstawową wiedzę na temat SEO, jak i specjalista ds. pozycjonowania. Rozbudowana funkcjonalność już w wersji bezpłatnej sprawia, że jest ona uznawana za najbardziej kompletne rozwiązanie wspierające działania SEO w przypadku stron internetowych opartych o CMS WordPress. Nic więc dziwnego, że w bazie systemu plasuje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych wtyczek.

Instalacja Yoast SEO krok po kroku

 Instalacja wtyczki Yoast SEO nie jest skomplikowana i zajmuje dosłownie chwilę. Rozszerzenie po prostu pobiera się z bazy CMS-a. Możesz to zrobić w dowolnym momencie – już na etapie pierwszego uruchomienia WordPressa lub później. Oto krótki poradnik, jak zainstalować wtyczkę Yoast SEO krok po kroku.

 1. Zaloguj się do panelu administratora strony www w WordPress.
 2. Przejdź do sekcji „Wtyczki” i kliknij „Dodaj nową”.
 3. W wyszukiwarce wtyczek odszukaj Yoast SEO i wybierz „Zainstaluj”.
 4. Kliknij „Aktywuj”, aby uruchomić wtyczkę. Gotowe!

Wskazówka od One Trend

Wtyczki Yoast SEO warto używać już od pierwszego uruchomienia WordPressa. Dzięki temu będziesz mógł od razu zoptymalizować pod kątem SEO każdą publikowaną na stronie www treść. Jeśli potrzebujesz wartościowego contentu, zgłoś się do One Trend. Opracujemy dla Ciebie treści, które będą przyjazne użytkownikom i robotom Google.

Konfiguracja wtyczki Yoast SEO – czy niezbędna?

 Po zakończeniu instalacji wtyczki Yoast SEO możesz przejść do jej konfiguracji. Ma ona duże znaczenie dla optymalizacji strony internetowej pod kątem SEO. Dlatego warto jej poświęcić nieco czasu. Część funkcji jest domyślnie włączona, inne należy uruchomić ręcznie. Odpowiednio konfigurując wtyczkę Yoast SEO, zapewnisz sobie większą kontrolę nad pozycjonowaniem swojej strony internetowej.

Twórcy wtyczki Yoast SEO wyposażyli ją w kreator, który krok po kroku prowadzi użytkownika przez poszczególne etapy konfiguracji. W pierwszej kolejności decydujesz, czy strona www jest gotowa do indeksowania (czyli uwzględniania ją przez roboty Google w wynikach wyszukiwania), czy może znajduje się jeszcze w budowie.

Następnie określasz m.in. typ witryny oraz to, czy ma ona reprezentować osobę prywatną, czy firmę, a także możesz zintegrować wtyczkę Yoast Seo z Google Search Console – narzędziem pomagającym monitorować pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Podstawową konfigurację kończy wybór nazwy witryny oraz separatora. Następnie kreator poinformuje Cię o newsletterze i dodatkowej ofercie Yoast SEO.

Yoast SEO – poradnik, jak korzystać z wtyczki

 Wtyczka Yoast SEO automatycznie monitoruje działania podejmowane w ramach pozycjonowania i podpowiada, co można udoskonalić. Wystarczy włączyć w jej ustawieniach dostępne opcje i korzystać z nich podczas publikacji stron i wpisów w ramach tworzonej witryny. Już używanie wyłącznie podstawowych funkcji poprawia widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto ją stosować.

 1. Analiza czytelności. Yoast SEO analizuje treści pod kątem wykorzystania odpowiedniej liczby nagłówków, akapitów i paragrafów. Narzędzie bada częstotliwość użycia słów kluczowych, a nawet długość zdań. Dzięki temu możesz tworzyć treści przyjazne dla użytkowników i premiowane przez roboty Google.
 2. Analiza SEO. Regularnie aktualizowany algorytm wtyczki Yoast SEO systematycznie sprawdza stopień optymalizacji stron i wpisów pod względem SEO. W tym celu bierze pod uwagę rozliczne parametry. Jeśli analiza SEO ujawni nieprawidłowości, rozszerzenie poinformuje o tym użytkownika i wskaże, co należy poprawić.
 3. Możliwość wprowadzenia frazy kluczowej. Pozwala jeszcze lepiej zoptymalizować pod kątem SEO publikowane na stronie internetowej treści. Po wprowadzeniu frazy kluczowej, wtyczka Yoast SEO wyświetli Ci szereg wskazówek, po których wdrożeniu zyskasz spójny, przystępny i zoptymalizowany tekst.
 4. Licznik linków we wpisach. Jest przydatny, zwłaszcza gdy w treści znajdują się adresy URL prowadzące do zewnętrznych serwisów. Naszpikowanie tekstu linkami wychodzącymi nie zawsze jest bowiem pożądana. Licznik Yoast SEO pomaga również zadbać o strukturę linkowania wewnętrznego.

Wtyczka Yoast SEO pozwala również wygenerować mapę witryny XML. Jest to dokument, który pozwala robotom Google lepiej zrozumieć strukturę danej strony internetowej. W efekcie sprawniej się po niej poruszają, co pozytywnie wpływa na jej ocenę. Gdy do witryny dodasz nową treść, wtyczka automatycznie zaktualizuje mapę witryny.

Wskazówka od One Trend

Nie traktuj wtyczki Yoast SEO jako wyroczni. Jej wytyczne niech będą dla Ciebie wskazówkami, a nie jedyną słuszną drogą do zdobywania lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania. Czasem nie warto w nieskończoność śrubować treści, by uzyskać zielone światła, lecz zająć się innymi aspektami pozycjonowania. Co więcej, nawet Yoast SEO Premium nie jest w stanie zastąpić specjalisty SEO, który w kompleksowy sposób zajmie się witryną. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w pozycjonowaniu, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy efekty.

Poradnik do Yoast SEO – podsumowanie

 Wtyczka Yoast SEO to przydatne narzędzie, dzięki któremu możesz łatwiej i sprawniej zarządzać działaniami z zakresu SEO na swojej stronie internetowej opartej o CMS WordPress. Już darmowa wersja rozszerzenia jest bardziej rozbudowana niż część alternatywnych wtyczek pozycjonerskich, nie mówiąc już o wariancie Yoast SEO Premium, który oferuje jeszcze więcej możliwości.

Yoast to przydatna wtyczka SEO WordPress, dzięki której:

 • zoptymalizujesz stronę internetową pod kątem SEO,
 • szybciej osiągniesz lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania, co przełoży się na większy ruch na Twojej stronie www,
 • będziesz tworzyć lepsze treści, odpowiadające na potrzeby nie tylko robotów Google, ale i użytkowników.

Wtyczka Yoast SEO może stanowić fundament Twojej strategii pozycjonowania. Kierując się jej sugestiami, łatwiej dopasujesz stronę internetową do potrzeb wyszukiwarek. Pamiętaj jednak, że nie jest to narzędzie, które bezbłędnie odczytuje intencje robotów Google. Nie stworzy też za Ciebie wartościowego contentu, ani nie pozyska linków zewnętrznych.

Jeśli chcesz osiągnąć jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, musisz działać na wielu płaszczyznach. Potrzebujesz więc nie tylko wtyczki Yoast SEO, ale również spójnej strategii marketingowej, która nie będzie opierać się wyłącznie na pozycjonowaniu, lecz wykorzysta pełen potencjał marki.

Zależy Ci na jak najlepszych efektach? Skorzystaj z naszego profesjonalnego wsparcia. W One Trend realizujemy misję marketingu zintegrowanego, w ramach którego m.in. przeprowadzamy audyt SEO, optymalizujemy stronę www oraz tworzymy kampanie SEM i wartościowy content. W efekcie sukcesywnie budujemy widoczność Twojego biznesu w sieci i osiągamy wspólnie obrane cele.

2.3/5 - (3 votes)