let’s make something together

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

Find us

PO Box 16122 Collins Street West
Victoria 8007 Australia

Email us

info@domain.com
example@domain.com

Phone support

Phone: + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

,

Favicon – co to jest, jakie pełni funkcje, dlaczego jest ważny dla Twojej strony internetowej?

  • Przez Marcin Jene
  • 14 sierpnia, 2023
  • 444 Odsłon

Implementacja grafik na stronie internetowej może znacząco wpłynąć na jej design, czytelność, a nawet (pośrednio) pozycję w wyszukiwarce Google. Takie funkcje spełnia Favicon, który jednak widoczny jest nie w treści witryny, a w przeglądarce. Poniżej wyjaśniamy, czym jest, jakie funkcje spełnia i dlaczego warto wykonać go w sposób profesjonalny.

Co to jest Favicon? Do czego służy?

 Definicja jest prosta – Favicon to niewielkich rozmiarów ikona strony internetowej, wyświetlana przy jej adresie, na karcie przeglądarki, a także na pasku zakładek (dokładna lokalizacja jest zależna od rodzaju programu używanego do przeglądania internetu).

Favikon

 

Choć może się wydawać, że to zaledwie niewielki dodatek do ogólnego designu strony, w praktyce Favicon pełni znacznie więcej funkcji. Przede wszystkim sprawia, że strona staje się lepiej widoczna w przeglądarce, zwłaszcza gdy użytkownik otworzy kilka bądź kilkanaście kart w tym samym czasie. Dzięki ikonie łatwiej będzie mógł ją odnaleźć.

Dlaczego warto przygotować własny Favicon – niezastąpiony element strony www

 Stworzenie Faviconu okazuje się przydatne nie tylko ze względów praktycznych. Przez wiele firm jest on traktowany jako jeden z elementów identyfikacji wizualnej marki. I słusznie – jeżeli bowiem zostanie wykonany i użyty prawidłowo, może przynieść szereg korzyści.

  • Zastosowanie ikony strony internetowej to sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji. Warto postarać się o to, aby klienci od razu kojarzyli ją z Twoją firmą i tym, co oferujesz. Między innymi z tego powodu Favicon to często pomniejszona wersja logotypu firmy.
  •  Dobrze wykonana grafika posłuży Ci także do budowy pozycji marki w sieci. Strona oznaczona taką ikoną wzbudza zaufanie, wydaje się też bardziej profesjonalna. Zyskuje przy tym na wiarygodności. Favicon ma ponadto wpływ na User Experience (UX) podczas obsługi witryny przez użytkowników. Wszystko to jest niezwykle istotne dla wizerunku firmy.
  •  Czy strona pozbawiona Faviconu jest gorsza? Choć może się wydawać, że brak tak niewielkiego elementu nie powinien być problemem, w rzeczywistości sporo tracisz. Co dokładnie? Przede wszystkim okazję do tego, aby wyróżnić się w sieci i dotrzeć do świadomości potencjalnych klientów. Osoby zaznajomione ze znaczeniem ikony mogą również uznać, że strony jej pozbawione nie są zbyt profesjonalne, a co za tym idzie, nie powinny być traktowane poważnie.

 Czy Favicon ma wpływ na SEO? W sposób pośredni, tak. Zachęca bowiem do zapoznania się z ofertą i skorzystania z zasobów strony. Powoduje to wzrost ruchu organicznego, a co za tym idzie, poprawia także pozycję witryny w wyszukiwarkach.

Jak wykonać Favicon? Czy ikonę mogę zrobić własnoręcznie?

 Skoro odkryliśmy, że użycie Faviconu przynosi szereg korzyści, pora zastanowić się nad tym, jak należy go przygotować. Jest na to kilka sposobów. Tym najłatwiejszym wydaje się użycie specjalnego kreatora, który wygeneruje ikonę za Ciebie. Wystarczy wgrać stosowny plik (np. logo firmy), wybrać rozmiar i ewentualnie skorzystać z dostępnych opcji dodatkowych.

Po kilku chwilach otrzymasz plik z kodem, który trzeba umieścić w kodzie strony. Jest to szybkie, łatwe, darmowe, ale czy dobre? Z jakością takich ikon bywa naprawdę różnie. Do tego dochodzą częste problemy z prawidłowym dodaniem pliku do katalogu strony. Miewają je zwłaszcza osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy technicznej.

Jeśli więc nie generator, to może warto przygotować ikonę własnoręcznie w programie graficznym? Oczywiście jest to możliwe, jednak, ponownie, wymaga pewnych umiejętności. Nie wystarczy bowiem zmniejszyć plik i zapisać go w stosownym formacie. Zwłaszcza gdy chcesz, by Favicon prezentował przynajmniej przyzwoitą jakość.

Wszystko to sprawia, że najlepszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z usług profesjonalnego grafika, który zadba o to, aby ikona była czytelna i pozbawiona niedociągnięć. Tylko wtedy stać się może ona prawdziwie przydatnym elementem identyfikacji marki, świadczącym o jej pozycji na rynku. Dzięki naszej pomocy możesz liczyć również na prawidłowe zaimplementowanie Faviconu w strukturze strony, co spowoduje, że będzie on wyświetlał się prawidłowo w każdym miejscu.

2.3/5 - (3 votes)